Szorongás tünetei, amelyekre nem is gondolnál!

A szorongás tünetei nemcsak rendkívül megterhelőek lehetnek, hanem az életminőséget is jelentősen ronthatják. Sokan félnek attól, hogy ezek a tünetek súlyos orvosi vagy mentális betegség jelei, ami további aggodalmakat szülhet.

Azonban jó hír, hogy ha alaposan megismerjük a szorongás tüneteinek hátterét, megértjük azok kiváltó okait, és tudatosan alkalmazzuk a megfelelő kezelési módszereket, akkor a tünetek fokozatosan enyhülhetnek, vagy akár teljesen el is tűnhetnek. Ezzel párhuzamosan a tünetekhez kapcsolódó félelmek is jelentősen csökkenhetnek.

Nézzük most meg a szorongás tüneteit és azok kiváltó tényezőit!

Majd bemutatok egy hatékony otthoni módszert, amellyel jó eséllyel megszüntethetők a szorongás kiváltó okai, így vele együtt a jelentkező tünetek is.

De előtte vegyük át kicsit az alapokat!

Mi a szorongás?

A szorongás egy olyan pszichológiai állapot, amelyet mély aggodalom, bizonytalanság és félelem jellemez. 

Gyakran egy valós vagy akár csak elképzelt fenyegetés, esemény vagy helyzet előrevetítésének hatására jelentkezik.

Ez az érzelmi reakció lehet egy enyhe kellemetlenség vagy akár intenzív, mindent átható érzés, amely befolyásolja az ember gondolkodását, viselkedését és testi állapotát is.

A szorongás lényegében egy előrejelzett veszélyérzet, amely gyakran a jövőbeli események miatti aggódásból fakad, függetlenül attól, hogy azok ténylegesen bekövetkeznek-e vagy sem.

Mit értünk szorongásos zavar alatt?

Szorongást mindenki tapasztal időnként, ez egy teljesen normális emberi reakció a stresszre és bizonytalan helyzetekre. 

Azonban a szorongás problémává válhat, amikor az állandósul vagy olyan mértékűvé fokozódik, hogy megzavarja a mindennapi életvitelünket. Ilyenkor beszélünk szorongásos zavarról.

Fontos megjegyezni, hogy a „szorongásos zavar” kifejezés nem egy konkrét orvosi diagnózis vagy betegség, hanem inkább egy olyan kategória, amely leírja, amikor a szorongás túlzottá, tartóssá és kezelést igénylővé válik. 

Ez a kifejezés arra is utal, hogy a szorongás már nem csak egy átmeneti állapot, hanem olyasvalami, ami jelentős hatással van az életminőségedre, megnehezítve a normális mindennapi tevékenységek elvégzését, sőt akár egészségügyi problémákat is okozhat –  gyakran szakember segítségét igényli, mint például egy kognitív viselkedésterapeuta.

Mik a szorongás tünetei?

A szorongás közvetlenül aktiválja a stresszválaszt, amelyet gyakran “Üss, vagy fuss!” reakcióként is ismerünk.

Ez a természetes túlélési mechanizmus azonnal felkészíti a testet arra, hogy gyorsan és hatékonyan reagáljon a veszélyre.

Ebben az állapotban a test energiát és erőforrásokat mozgósít, hogy megvédje magát, akár harcra, menekülésre, vagy éppen teljes lefagyásra kényszerítve az egyént.

A stresszválasz elsődleges célja, hogy a túlélés érdekében maximális energiát és erőforrásokat biztosítson a szervezet számára, amikor valós vagy elképzelt veszély fenyeget.

Azonban ez a válaszreakció számos fiziológiai, pszichológiai és érzelmi változást idéz elő a testben, amelyek hosszabb távon önmagukban is stresszt okozhatnak. Amikor a test tartósan stressz állapotban van, különféle tünetek jelentkezhetnek, amelyek a szorongás jeleiként ismertek.

Valójában, amikor szorongásos tünetekről beszélünk, a stressz okozta tünetekről beszélünk, mivel a szorongó gondolkodás és viselkedés a stressz egyik legfőbb forrása, ami a testet folyamatosan stressz állapotában tartja, és különböző tüneteket idéz elő.

A szorongás tünetei alapvetően két fő típusra oszthatók:

  • Akut tünetek: Ezeket az aktív stresszválasz váltja ki, amikor a test azonnal reagál egy észlelt veszélyre. Az akut tünetek jellemzően rövid ideig tartanak, és a stresszválasz lecsengésével együtt eltűnnek.
  • Krónikus tünetek: Ezek a tartós stressz következményei, amelyeket stresszválasz-túlstimulációnak nevezünk. Ebben az állapotban a stresszhormonok folyamatosan stimulálják a testet, ami hosszabb ideig tartó tüneteket okoz, amelyek sokkal nehezebben múlnak el.

Mivel minden egyes ember szervezete kémiai szempontból egyedi, a szorongás tüneteinek milyensége, száma, intenzitása, időtartama és gyakorisága személyenként változhat.

Egyeseknél csak egy vagy néhány enyhe szorongásos tünet jelentkezhet, míg másoknál a tünetek sokasága és nagyobb súlyossága is előfordulhat.

A szorongásos zavar súlyossága is meghatározhatja, hogy a tünetek milyen formában és mértékben jelentkeznek.

Súlyosabb szorongásos zavar esetén gyakran több és intenzívebb tünetek lépnek fel, amelyek hosszabb időn keresztül fennállhatnak, és jelentős hatással lehetnek az egyén életminőségére. Ahogy a szorongás mértéke növekszik, úgy válhatnak a tünetek is egyre erősebbekké és zavaróbbakká. 

A szorongásos tünetek két fő kategóriába sorolhatók:

  1. Azok, amelyek az aktív stresszválaszhoz kapcsolódnak.
  2. Azok, amelyeket a túlzott stimuláció, vagyis a stressz hatásainak tartós fennállása okoz.

Tünetek, amelyek az aktív stresszválasz eredményeként jelentkeznek

Amikor a test stresszválaszt indít, számos fiziológiai, pszichológiai és érzelmi változás megy végbe, amelyek különféle módon hatnak a szervezetre. A mentális egészségügyi szakemberek ezeket a változásokat gyakran „szorongásos tüneteknek” nevezik.

Például a stresszválasz azonnal megemelheti a pulzust, amit „szapora szívverésként” érzékelhetünk. Emellett a stresszválasz felgyorsítja a légzést is, amely „légszomj” formájában jelentkezhet. 

A stresszreakció további következménye lehet a hirtelen energianövekedés, az izomfeszültség fokozódása, valamint az érzékek élesedése. Ezeket a változásokat gyakran remegésként, izomfeszülésként és érzékszervi túlterhelésként tapasztaljuk meg, amelyek mind gyakori „szorongásos tünetek”

Ezek a szorongásos tünetek tehát azokat a testi érzéseket tükrözik, amelyeket a stresszválasz által kiváltott változások okoznak. 

Az ilyen típusú tünetek általában elmúlnak, miután az aktív stresszválasz lezajlik, és a test elegendő időt kapott arra, hogy visszatérjen a normális állapotába, helyreállítva az egyensúlyt.

Tünetek, amelyeket a túlzott stimuláció vált ki

Amikor a stresszválaszok csak ritkán lépnek fel, a test általában viszonylag gyorsan vissza tud térni a normális állapotába, regenerálódva a stressz okozta fiziológiai, pszichológiai és érzelmi változásokból.

Azonban ha a stresszválaszok gyakoriak vagy tartósak, a test nehezebben képes helyreállni, ami ahhoz vezethet, hogy a szervezet folyamatos készenléti állapotban marad, mintha állandó veszély fenyegetne. Ezt az állapotot nevezzük túlzott stimulációnak, mivel a stresszhormonok állandó stimuláció alatt tartják a testet.

Amikor a test hosszú időn keresztül túlzottan stresszes és stimulált marad, a stressz tünetei akkor is fennmaradhatnak, amikor az aktív stresszválasz már régen lezárult.

Ezeket a megmaradó tüneteket is szorongásos tüneteknek hívjuk.

Azért tartjuk ezeket szorongásos tüneteknek, mert az állandó aggodalmaskodó viselkedés az, ami fenntartja a testben a stresszválasz folyamatát, vagy krónikus stressz állapotot eredményez, ami végül fizikai vagy lelki tüneteket idéz elő. 

Tehát a szorongás tünetei valójában a stressz, különösen a krónikus stressz jelei, amelyeket a túlzott aggodalmaskodás és a folyamatos feszültség tart fenn.

Gyakori szorongásos tünetek

  • Heves szívdobogás
  • Mellkasi fájdalom
  • Szédülés, kábultság, émelygés
  • Izomgyengeség
  • Zsibbadás, bizsergés
  • Gyengeség, gyenge végtagok
  • Asztma
  • Ásítás
  • Szúró mellkasi fájdalmak
  • Remegés,
  • Deperszonalizáció
  • Krónikus fájdalom
  • Testi rándulások
  • Hátfájás
  • Krónikus fáradtság
  • Izomfeszültség
  • Gombóc a torokban

A szorongás rejtett tünetei

A szorongás sokszor alattomosan jelenik meg olyan tünetekkel, amelyeket elsőre nem is kötünk hozzá. Ilyenek lehetnek például a memóriazavarok vagy a koncentrációs nehézségek, amelyek megnehezítik a mindennapi teendők elvégzését.

Az alvászavarok – akár álmatlanság, akár túlzott alvás – is lehetnek a szorongás jelei, és hosszú távon súlyosbíthatják az érzelmi terheket.

A hirtelen étvágyváltozás is egy rejtett tünet: a szorongás miatt néha teljesen eltűnik az étvágy, máskor pedig éppen túlevésben nyilvánul meg.

Ezek a kevésbé ismert tünetek gyakran más problémaként jelennek meg, pedig valójában a szorongás állhat a háttérben.

Veszélyesek lehetnek a szorongás tünetei?

Nem, a szorongásos tünetek önmagukban nem jelentenek veszélyt.

Ezek egyszerűen az aktív stresszreakció vagy a túlzott stimuláció (krónikus stressz) következményei. Amint az aktív stresszreakció lecseng, vagy a testnek sikerül regenerálódnia a túlzott stimuláció okozta hatásokból, ezek a tünetek teljesen eltűnnek.

A szorongásos rohamok tünetei sem jelentenek veszélyt.

Ezek is csupán egy intenzív stresszreakció jelei.

Bár a szorongásos tünetek nem veszélyesek, gyakran rendkívül erőteljesek és sokfélék lehetnek. Általában a tünetek jellege, száma, intenzitása, időtartama és gyakorisága közvetlenül arányos a félelem mértékével és az azt követő stresszreakció erejével. Ezen túlmenően, a túlstimuláció fokozódásával a tünetek is egyre súlyosabbá válhatnak.

Noha a szorongásos tünetek igen erőteljesek lehetnek (és valójában éppen azért vannak, hogy azonnali cselekvésre ösztönözzenek), valójában csak a stressz megnyilvánulásai, és nem kell, hogy aggodalomra adjanak okot. 

A szorongás kezelése és megszüntetése érdekében azonban fontos, hogy megszüntessük az aktív stresszreakciót, vagy csökkentsük a stressz szintjét, és biztosítsunk elegendő időt a test számára, hogy felépüljön a túlzott stimulációból.

Amint a test helyreáll az aktív stresszreakcióból vagy a túlzott stimulációból, a szorongás tünetei is elmúlnak.

A szorongás tünetei megterhelik a testet

Habár a szorongás tünetei önmagukban nem jelentenek veszélyt rád, fontos azért tudni, hogy hosszú távon súlyos problémákat is okozhatnak.

A szorongás lehetséges testi tünetei közé tartozik például az erős fejfájás, gyomorpanaszok, izomfeszülés és magas vérnyomás. Egyes esetekben ezek a tünetek annyira jellemzőek lehetnek, hogy a beteg elsősorban testi panaszok miatt fordul orvoshoz, nem is gondolva arra, hogy mindez pszichiátriai eredetű lehet.

Az erős szorongás azonban hosszú távon kimeríti a szervezetet, és krónikus betegségek kialakulásának okai is lehet, különösen, ha a szorongás okozta fizikai tünetek kezelés nélkül maradnak. Éppen ezért fontos a szorongásos zavarok felismerése és kezelése, hogy ne csak a pszichés, hanem a testi egészségünk is egyensúlyban maradhasson.

Hogyan szüntesd meg a szorongás tüneteit?

Személyre szabott kognitív viselkedésterápia

A szorongás sokféle tünetként jelentkezhet, és gyakran észrevétlenek is maradnak.

Kezelheted magukat a tüneteket, de ezek csak átmeneti enyhülést hoznak, vagy kezelheted magát a szorongás kiváltó okait, ami hatására megjelentek a testi, lelki tünetek. 

Ha kényelmes és hosszú távú megoldást keresel, akkor a következő oldalon megtudod hogyan szüntesd meg a szorongás kiváltó okait gombnyomásra, hogy újra élvezd a szabad életet, tele energiával!

Tovább a folytatáshoz >>>

Facebook
LinkedIn
Küldés emailben
Nyomtatás
Venczli Tamás
Venczli Tamás
Személyes missziójának tekinti az önfejlesztés népszerűsítését és az életünkkel kapcsolatos tudatosság növelését. A Tudatosság Klub keretén belül csapatával elhozza számodra az emberi lélek világhírű nagymestereinek tudását, hogy legyőzhesd az élet kihívásait, hogy igazán boldoggá és rendkívülivé válhass!